Winners2019-01-07T17:13:11+00:00

RESULTS FOR NORTHERN MEETING PIPING COMPETITIONS

SENIOR COMPETITIONS
Clasp
Year Winner Second Third Fourth Fifth
2018 Callum Beaumont Angus D MacColl Finlay Johnston Stuart Liddell Bruce Gandy
2017 Iain Speirs Angus D MacColl Stuart Liddell Glenn Brown Bruce Gandy
2016 Finlay Johnston Iain Speirs Jack Lee Stuart Liddell Angus D MacColl
2015 Callum Beaumount Angus MacColl Stuart Liddell Andrew Hayes William McCallum
2014 Iain Speirs Stuart Liddell Jack Lee Bruce Gandy Callum Beaumount
2013 Stuart Liddell Callum Beaumont Jack Lee William MacCallum Glenn Brown
2012 Callum Beaumont Murray Henderson William McCallum Stuart Liddell Euan MacCrimmon
2011 Angus MacColl Jack Lee Roderick MacLeod William McCallum Murray Henderson
2010 Jack Lee Stuart Liddell Roderick MacLeod William McCallum Niall Matheson
2009 Stuart Liddell Roderick MacLeod Jack Lee Murray Henderson Richard Hawke
2008 Greg Wilson Jack Lee Roderick MacLeod William McCallum Stuart Liddell
2007 Stuart Liddell Angus MacColl Niall Matheson Murray Henderson Jack Lee
2006 Murray Henderson Angus MacColl Niall Matheson Greg Wilson no award
Gold Medal
Year Winner Second Third Fourth Fifth
2018 Peter McCalister Cameron MacDougall Sandy Cameron Cameron Drummond Connor Sinclair
2017 Alasdair Henderson Cameron Drummond Jamie Forrester Gordon Bruce Gordon McCready
2016 Ian K MacDonald Sean McKeown Cameron Drummond Andrew Carlisle Faye Henderson
2015 Finlay Johnston Ian K MacDonald Gordon McCready William Geddes Jamie Troy
2014 Douglas Murray William Geddes Finlay Johnston Peter McCalister Alastair Lee
2013 Callum Beaumont Douglas Murray Faye Henderson Cameron Drummond John Mulhearn
2012 Euan MacCrimmon Finlay Johnston Fiona Manson Cameron Drummond Innes Smith
2011 Niall Stewart Faye Henderson Innes Smith Simon McKerrell Cameron Drummond
2010 Andrew Hayes Niall Stewart William Geddes Andrew Rogers Jori Chisholm
2009 Glenn Brown William Geddes Fiona Manson James Murray Callum Beaumont
2008 Alan Bevan William Geddes Callum Beaumont Niall Stewart Fiona Manson
2007 Iain Speirs Niall Stewart Neil Smith James Murray James MacHattie
2006 Alastair Dunn James Murray Iain Speirs James MacHattie John-Angus Smith
Silver Medal
Year Winner Second Third Fourth Fifth
2018 Ross McCrindle Andrew Donlon William Rowe Alex Gandy Ursa Beckford
2017 Stuart Easton Andrew Donlon Alex Gandy Jacob Dicker Sarah Muir
2016 Connor Sinclair Craig Sutherland Sarah Muir Stuart Easton Alex Gandy
2015 Sean McKeown Connor Sinclair Sandy Cameron Andrew Lee Sarah Muir
2014 Angus J McColl Colin Campbell Michael Fitzhenry Alex Gandy Connor Sinclair
2013 Alasdair Henderson Craig Sutherland Darach Urquhart Jamie Forrester George Stewart
2012 Derek Midgley Michael Fitzhenry Darach Urquhart Alasdair Henderson Alex Gandy
2011 Gordon Bruce David Wilton Jamie Forrester Stuart Easton Alastair Lee
2010 Andrew Bonar John Mulhearn Sean McKeown Xavier Boderiou Alastair Henderson
2009 Cameron Drummond John Mulhearn Jamie Forrester David Wilton Alastair Lee
2008 Colin Lee Neil Hall Cameron Drummond Sean McKeown Lyric Todkiill
2007 Margaret Dunn Gareth rudolph Jamie forrester Andrew douglas Steven Watterston
2006 Finlay Johnston Donald MacKay Callum Beaumont Andrew Carlisle Andrea Boyd
Former Winners MSR
Year Winner Second Third Fourth Fifth
2018 Alex Gandy Stuart Liddell Iain Speirs Angus D MacColl William McCallum
2017 Cameron Drummond Stuart Liddell Niall Stewart Iain Speirs Andrew Hayes
2016 Angus D MacColl William McCallum Niall Stewart Stuart Liddell Gordon Walker
2015 Bruce Gandy William McCallum Angus D. MacColl Niall Stewart Stuart Liddell
2014 Niall Stewart William McCallum Stuart Liddell Jack Lee Gordon Walker
2013 Stuart Liddell Angus D. MacColl William McCallum Cameron Drummond Jack Lee
2012 William McCallum Gordon Walker Ian Spiers Jack Lee Angus MacColl
2011 Jack Lee William McCallum Ian K. MacDonald Angus MacColl Gordon Walker
2010 Stuart Liddell William McCallum Roderick MacLeod MBE Jack Lee Chris Armstrong
2009 William McCallum Angus MacColl Stuart Liddell P/M Gordon Walker James Murray
2008 Angus MacColl Chris Armstrong Stuart Liddell Bruce Gandy William McCallum
2007 Jack Lee James Murray William McCallum Alasdair Gillies Richard Hawke
2006 William McCallum Stuart Liddell Roderick MacLeod MBE Iain K. MacDonald no award
“A” MSR
Year Winner Second Third Fourth Fifth
2018 Callum Beaumont Seumas Coyne Alastair Lee Innes Smith Connor Sinclair
2017 Ben Duncan Alastair Lee Glenn Brown Sarah Muir Gordon McCready
2016 Neil Walker Alasdair Henderson Callum Beaumount Craig Sutherland Jenny Hazzard
2015 Finlay Johnston Callum Beaumount Alastair Lee Alasdair Henderson Craig Sutherland
2014 Alex Gandy Finlay Johnston Sean McKeown Alasdair Henderson Jenny Hazzard
2013 Alastair Dunn Alex Gandy Ben McClamrock Alasdair Henderson Finlay Johnston
2012 Cameron Drummond Craig Muirhead Finlay Johnston Andrew Carlisle Alex Gandy
2011 Andrew Hayes Alastair Dunn Cameron Drummond William Nichols Callum Beaumont
2010 Dr Brendon Eade Andrew Bonar Alex Gandy Cameron Drummond Alasdair Henderson
2009 Iain Speirs P/M Alan Johnston Callum Beaumont Colin Lee Jenny Hazzard
2008 Greg Wilson Iaian Speirs Glenn Brown Callum Beaumont Neil Smith
2007 Niall Stewart Greg Wilson James Beaumont Iain Speirs Glenn Brown
2006 Simon McKerrell Greg Wilson Andrew Hayes Margaret Houlihan no award
“B” March
Year Winner Second Third Fourth Fifth
Competition Discontinued
2012 Innes Smith Colin Campbell Gavin Ferguson Andrew Lee Fiona Manson
2011 Derek Midgley Gordon Bruce Gavin Ferguson Stuart Easton Andrew Hall
2010 Neil Walker William Nichols Andrew Lee Sean McKeown Gordon Bruce
2009 Alasdair Henderson Andrew Hall Stuart Easton John Mulhearn Alastair Lee
2008 Colin Lee Cpl Peter MacGregor Fraser Wylie Xavier Boderiou Sylvain Hamon
2007 P/M Alan Johnston Ryan Canning Marion Horsburgh Cpl Peter MacGregor Fiona Manson
2006 Gareth Rudoph Cpl Peter MacGregor Ryan Canning James Beaumont no award
“B Strathspey and Reel
Year Winner Second Third Fourth Fifth
Competition Discontinued
2012 Craig Sutherland Gavin Ferguson Andrew Lee Steven Leask Greig Wilson
2011 Euan Dewar Sean McKeown Gavin Ferguson Derek Midgley Keith Bowes
2010 Jamie Forrester James Troy Gavin Ferguson Sean McKeown Derek Midgley
2009 Alasdair Henderson Alastair Lee Gavin Ferguson John Mulhearn James Troy
2008 Cpl Peter MacGregor Andrew Hall Sylvain Hall Gordon Bruce Jamie Forrester
2007 Ryan Canning Alasdair Henderson James Mackenzie Fiona Manson James MacPhee
2006 Gareth Rudolph William Geddes Andrew Hall Douglas Campbell no award
‘B’ MSR
Year Winner Second Third Fourth Fifth
2018 Calum Brown Liam Kernaghan Callum Moffat Cameron MacDougall Stuart Easton
2017 Steven Leask Jonathon Simpson Connor Sinclair Sandy Cameron Andrew Lee
2016 Nicholas Hudson Connor Sinclair Dan Lyden Ursa Beckford Andrew Hall
2015 Angus J. MacColl Sarah Muir Sandy Cameron Greig Canning Andrew Lee
2014 Ashley McMichael Steven Gray Ben Duncan George Stewart Connor Sinclair
2013 Graham Drummond David Wilton Gordon Bruce Sarah Muir Darach Urquhart
Hornpipe & Jig
Year Winner Second Third Fourth Fifth
2018 Stuart Liddell Alex Gandy Angus J MacColl Gordon McCready Alasdair Henderson
2017 Angus D MacColl Stuart Liddell Jenny Hazzard Ian K MacDonald Sean McKeown
2016 Angus D MacColl Alex Gandy Alasdair Henderson Ian K MacDonald Jenny Hazzard
2015 Sean McKeown Jamie Troy Alex Gandy Ian K MacDonald Angus D MacColl
2014 Alasdair Henderson Callum Beaumount Stuart Liddell Greg Wilson Alex Gandy
2013 Stuart Liddell Andrew Hayes Gordon McCready Niall Stewart Craig Muirhead
2012 Angus MacColl Alastair Lee Gordon McCready Gordon Walker
Andrew Carlisle
2011 Stuart Liddell
Cameron Drummond
Alasdair Henderson Ian K. MacDonald Andrew Bonar
2010 P/M Gordon Walker Andrew Bonar Andrew Hayes Dr Brendon Eade William McCallum
2009 Stuart Liddell Roderick MacLeod MBE William McCallum Alasdair Gillies Angus MacColl
2008 Gordon Walker Andrew Hayes Angus MacColl Jenny Hazzard Alan Bevan
2007 Angus MacColl Niall Stewart Gordon Walker Stuart Liddell Glenn Brown
2006 Gordon Walker Iain K. MacDonald Stuart Liddell Jenny Hazzard no award
Hornpipe & Jig (B)
Year Winner Second Third Fourth Fifth
2018 Stuart Easton Calum Brown Liam Kernaghan Matt Wilson Calum Watson
2017 Sandy Cameron Stuart Easton Ursa Beckford Callum Watson Greig Wilson
2016 Ben Duncan Calum Watson Matt Wilson Stuart Easton Nicholas Hudson
2015 Callum Moffat Ben Duncan Angus J MacColl James MacHattie Matt Wilson
2014 George Stewart Ashley McMichael Matt Pantaleoni Steven Gray Sarah Muir
2013 Steven Leask Darach Urquhart Liam Kernaghan David Wilton Angus J MacColl
Northern Meeting Quaich Overall in B Grade events Turnout and Bearing
Year Winner Year Winner Year Winner
2018 Angus D MacColl 2018 Andrew Donlon 2018 Not Awarded
2017 Iain Speirs 2017 Stuart Easton 2017 Not Awarded
2016 Angus D MacColl 2016 Connor Sinclair 2016 Not Awarded
2015 Angus D MacColl 2015 Sandy Cameron 2015 Not Awarded
2014 Stuart Liddell 2014 Angus J MacColl 2014 Not Awarded
2013 Stuart Liddell 2013 Graham Drummond 2013 Not Awarded
2012 William McCallum 2012 Craig Sutherland 2012 Not Awarded
2011 Jack Lee 2011 Gordon Bruce 2011 Alan Bevan
2010 Stuart Liddell 2010 Andrew Bonar 2010 Alastair Dunn
2009 Stuart Liddell 2009 John Mulhearn 2009 Gavin Walker
2008 Stuart Liddell 2008 Colin Lee 2008 P/M Neil Hall + Gordon Walker
2007 Jack Lee 2007 Jamie Forrester 2007 P/M Michael Gray + Brian Mackenzie
2006 Murray Henderson 2006 Garth Rudolph 2006 Cpl Peter MacGregor + Gordon Walker
Best Performance: British or Reserve Army
Year Winner
2018 Ross McCrindle
JUNIOR COMPETITIONS
Under 18 Piobaireachd
Year Winner Second Third Fourth
2018 Angus MacPhee Campbell Wilson Brodie Watson-Massey Anna Smart
2017 Finlay Cameron Martin MacRae Jordan Ednie Andrew Ferguson
2016 Archie Drennan Donald Stewart Eoghainn Peutan Jordan Ednie
2015 Brighde Chaimbeul Cameron Sharp Calum Brown Connor Jardine
2014 Brighde Chaimbeul Seamus O’Baoighill Cameron MacDougall Cameron Sharp
2013 Sandy Cameron Iain Crawford Cameron MacDougall Charles MacDonald
2012 Sandy Cameron Iain Crawford Edward Lavender Charles MacDonald
2011 Sandy Cameron Seamus O’Baoighill Karla Urquhart Cameron McDougall
2010 James McPetrie Alexander Levack Charles Macdonald Connor Sinclair
2009 George Stewart Craig Sutherland Brighde Chaimbeul Sandy Cameron
2008 George Stewart Glenn Ross Craig Sutherland Micheal Sutherland
2007 Faye Henderson Ashleigh Bell Andrew McPhee Alasdair MacDonald
2006 Faye Henderson James Mackenzie Ashleigh Bell John Angus Graham
Under 18 MSR
Year Winner Second Third Fourth
2018 Ross Conner Brodie Watson-Massey Hamish Reade Angus MacPhee
2017 Robbie MacIsaac Finlay Cameron Calum Craib Andrew Ferguson
2016 Harry McLachlan Donald Stewart Angus McPhee Rona Nicholson
2015 Calum Brown Brighde Chaimbeul Harrison MacLennan Connor Jardine
2014 Calum Wynd Connor Kellet Cairen Ross Brighde Chaimbeul
2013 Sandy Cameron Lucy Ferguson Iain Crawford Cameron MacDougall
2012 Sandy Cameron Struan Moffat Andrew Clark Charles MacDonald
2011 Charles MacDonald Angus J. MacColl James McPetrie Connor Sinclair
2010 Connor Sinclair James McPetrie Karla Urquhart Norman Gillies
2009 Craig Sutherland Alexander Levack George Stewart Craig Wilson
2008 Craig Sutherland Micheal Spittal George Stewart Glenn Ross
2007 Glenn Ross George Stewart Faye Henderson Cameron Barnes
2006 James Mackenzie Faye Henderson George Stewart Andrew Travers
Under 15 Piobaireachd
Year Winner Second Third Fourth
2018 Kyle Cameron Robert Allen Drew MacKay Calum Dunbar
2017 Peyton Stewart Kyle Cameron Ciaran Kellett Robert Allen
2016 Finlay Cameron Brodie Watson-Massey Andrew Ferguson Christopher Happs
2015 Gavin MacKay Andrew Ferguson Finlay Cameron Angus MacPhee
2014 Harry McLachlan Angus MacPhee Calum Brown Wallace Dempster
2013 Frieda McKiggan Harry McLachlan Calum Brown Robbie McIsaac
2012 Lucy Ferguson Brighde Chaimbeul Cameron Sharp Seamus O’ Baoighill
Under 15 MSR (March only until 2011)
Year Winner Second Third Fourth
2018 Calum Dunbar Joseph Nicholson Kyle Cameron Robert Allen
2017 Robert Allen Kyle Cameron Paul Christie Eosaph Caimbeul
2016 Brodie Watson-Massey Andrew Ferguson Finlay Cameron Christopher Happs
2015 Robbie McIsaac Finlay Cameron Jordan Ednie Gavin MacKay
2014 Calum Brown Robbie McIsaac Harry McLachlan Finlay Cameron
2013 Calum Brown Harry McLachlan Robbie McIsaac Donald Stewart
2012 Brighde Chaimbeul Lucy Ferguson Joshua Townsley Calum Brown
2011 Sandy Cameron Seamus O’ Baoighill Kayleigh Nicolson Calum Brown
2010 Charles MacDonald Bruce MacDonald Brighde Chaimbeul Seamus O’Baoighill
2009 Seamus O’Baoighill Angus MacColl Sandy Cameron Brighde Chaimbeul
2008 Karla Urquhart Charles MacDonald Ross Fraser James McPetrie
2007 Billy Stewart Charles MacDonald Connor Sinclair Karla Urquhart
2006 Andrew MacPhee Billy Stewart Alexander Levack Josie Burgess
Best Aggregate in U 18 Girls Aggregate in U 18
Year Winner Year Winner
2018 Angus MacPhee
2017 Finlay Cameron
2016 Donald Stewart
2015 Brighde Chaimbeul
2014 Brighde Chaimbeul
2013 Sandy Cameron Competition Discontinued
2012 Sandy Cameron 2012 Lucy Ferguson
2011 Sandy Cameron 2011 Karla Urquhart
2010 James McPetrie 2010 Karla Urquhart
2009 Craig Sutherland 2009 Brighde Chaimbeul
2008 George Stewart 2008 not awarded
2007 1st: Faye Henderson 2007 Faye Hendesron
2nd: Glenn Ross
2006 1st: Faye Henderson 2006 Faye Hendesron
2nd: James Mackenzie
Best Aggregate in U15
Year Winner
2018 Kyle Cameron
2017 Kyle Cameron
2016 Brodie Watson-Massey
2015 Gavin MacKay
2014 Harry McLachlan
2013 Harry McLachlan
Best Performance: Highlands and Moray
Year Winner
2018 Angus MacPhee
Dress & Deportment
Year Winner – Boy Winner – Girl
2018 Luke Kennedy Anna Smart
2017 Tom Spencer Peyton Stewart
2016 Archie Drennan Katrina Martin
2015 Harris MacLennan Holly Fredlander
2014 Robbie McIsaac Holly Fredlander
2013 Charles MacDonald Chloe Steele
2012 Cameron MacDougall Lucy Ferguson
2011 Charles MacDonald Hayley MacKay
2010 Connor Sinclair Mairi MacInnes
2009 Alexander Levack Mairi MacInnes
2008 Craig Mackenzie Karla Urquhart
2007 Connor Sinclair Faye Henderson
2006 Christopher Ross Ashleigh Bell