The Northern Meeting
Logo Logo
Winners
  RESULTS FOR NORTHERN MEETING PIPING COMPETITIONS  
                 
  SENIOR COMPETITIONS
 
       
  Clasp       
                 
  Year Winner   Second Third Fourth Fifth  
  2018 Callum Beaumont   Angus D MacColl Finlay Johnston Stuart Liddell Bruce Gandy  
  2017 Iain Speirs   Angus D MacColl Stuart Liddell Glenn Brown Bruce Gandy  
  2016 Finlay Johnston   Iain Speirs Jack Lee Stuart Liddell Angus D MacColl  
  2015 Callum Beaumount   Angus MacColl Stuart Liddell Andrew Hayes William McCallum  
  2014 Iain Speirs   Stuart Liddell Jack Lee Bruce Gandy Callum Beaumount  
  2013 Stuart Liddell   Callum Beaumont Jack Lee William MacCallum Glenn Brown  
  2012 Callum Beaumont   Murray Henderson William McCallum Stuart Liddell Euan MacCrimmon  
  2011 Angus MacColl   Jack Lee Roderick MacLeod William McCallum Murray Henderson  
  2010 Jack Lee   Stuart Liddell Roderick MacLeod William McCallum Niall Matheson  
  2009 Stuart Liddell   Roderick MacLeod Jack Lee Murray Henderson Richard Hawke  
  2008 Greg Wilson   Jack Lee Roderick MacLeod William McCallum Stuart Liddell  
  2007 Stuart Liddell   Angus MacColl Niall Matheson Murray Henderson Jack Lee  
  2006 Murray Henderson   Angus MacColl Niall Matheson Greg Wilson no award  
                 
  Gold Medal        
                 
  Year Winner   Second Third Fourth Fifth  
  2018 Peter McCalister   Cameron MacDougall Sandy Cameron Cameron Drummond Connor Sinclair  
  2017 Alasdair Henderson   Cameron Drummond Jamie Forrester Gordon Bruce Gordon McCready  
  2016 Ian K MacDonald   Sean McKeown Cameron Drummond Andrew Carlisle Faye Henderson  
  2015 Finlay Johnston   Ian K MacDonald Gordon McCready William Geddes Jamie Troy  
  2014 Douglas Murray   William Geddes Finlay Johnston Peter McCalister Alastair Lee  
  2013 Callum Beaumont   Douglas Murray Faye Henderson Cameron Drummond John Mulhearn  
  2012 Euan MacCrimmon   Finlay Johnston Fiona Manson Cameron Drummond Innes Smith  
  2011 Niall Stewart   Faye Henderson Innes Smith Simon McKerrell Cameron Drummond  
  2010 Andrew Hayes   Niall Stewart William Geddes Andrew Rogers Jori Chisholm  
  2009 Glenn Brown   William Geddes Fiona Manson James Murray Callum Beaumont  
  2008 Alan Bevan   William Geddes Callum Beaumont Niall Stewart Fiona Manson  
  2007 Iain Speirs   Niall Stewart Neil Smith James Murray James MacHattie  
  2006 Alastair Dunn   James Murray Iain Speirs James MacHattie John-Angus Smith  
                 
  Silver Medal        
                 
  Year Winner   Second Third Fourth Fifth  
  2018 Ross McCrindle   Andrew Donlon William Rowe Alex Gandy Ursa Beckford  
  2017 Stuart Easton   Andrew Donlon Alex Gandy Jacob Dicker Sarah Muir  
  2016 Connor Sinclair   Craig Sutherland Sarah Muir Stuart Easton Alex Gandy  
  2015 Sean McKeown   Connor Sinclair Sandy Cameron Andrew Lee Sarah Muir  
  2014 Angus J McColl   Colin Campbell Michael Fitzhenry Alex Gandy Connor Sinclair  
  2013 Alasdair Henderson   Craig Sutherland Darach Urquhart Jamie Forrester George Stewart  
  2012 Derek Midgley   Michael Fitzhenry Darach Urquhart Alasdair Henderson Alex Gandy  
  2011 Gordon Bruce   David Wilton Jamie Forrester Stuart Easton Alastair Lee  
  2010 Andrew Bonar   John Mulhearn Sean McKeown Xavier Boderiou Alastair Henderson  
  2009 Cameron Drummond   John Mulhearn Jamie Forrester David Wilton Alastair Lee  
  2008 Colin Lee   Neil Hall Cameron Drummond Sean McKeown Lyric Todkiill  
  2007 Margaret Dunn   Gareth rudolph Jamie forrester Andrew douglas Steven Watterston  
  2006 Finlay Johnston   Donald MacKay Callum Beaumont Andrew Carlisle Andrea Boyd  
                 
  Former Winners MSR       
                 
  Year Winner   Second Third Fourth Fifth  
  2018 Alex Gandy   Stuart Liddell Iain Speirs Angus D MacColl William McCallum  
  2017 Cameron Drummond   Stuart Liddell Niall Stewart Iain Speirs Andrew Hayes  
  2016 Angus D MacColl   William McCallum Niall Stewart Stuart Liddell Gordon Walker  
  2015 Bruce Gandy   William McCallum Angus D. MacColl Niall Stewart Stuart Liddell  
  2014 Niall Stewart   William McCallum Stuart Liddell Jack Lee Gordon Walker  
  2013 Stuart Liddell   Angus D. MacColl William McCallum Cameron Drummond Jack Lee  
  2012 William McCallum   Gordon Walker Ian Spiers Jack Lee Angus MacColl  
  2011 Jack Lee   William McCallum Ian K. MacDonald Angus MacColl Gordon Walker  
  2010 Stuart Liddell   William McCallum Roderick MacLeod MBE Jack Lee Chris Armstrong  
  2009 William McCallum   Angus MacColl Stuart Liddell P/M Gordon Walker James Murray  
  2008 Angus MacColl   Chris Armstrong Stuart Liddell Bruce Gandy William McCallum  
  2007 Jack Lee   James Murray William McCallum Alasdair Gillies Richard Hawke  
  2006 William McCallum   Stuart Liddell Roderick MacLeod MBE Iain K. MacDonald no award  
                 
  "A" MSR       
                 
  Year Winner   Second Third Fourth Fifth  
  2018 Callum Beaumont   Seumas Coyne Alastair Lee Innes Smith Connor Sinclair  
  2017 Ben Duncan   Alastair Lee Glenn Brown Sarah Muir Gordon McCready  
  2016 Neil Walker   Alasdair Henderson Callum Beaumount Craig Sutherland Jenny Hazzard  
  2015 Finlay Johnston   Callum Beaumount Alastair Lee Alasdair Henderson Craig Sutherland  
  2014 Alex Gandy   Finlay Johnston Sean McKeown Alasdair Henderson Jenny Hazzard  
  2013 Alastair Dunn   Alex Gandy Ben McClamrock Alasdair Henderson Finlay Johnston  
  2012 Cameron Drummond   Craig Muirhead Finlay Johnston Andrew Carlisle Alex Gandy  
  2011 Andrew Hayes   Alastair Dunn Cameron Drummond William Nichols Callum Beaumont  
  2010 Dr Brendon Eade   Andrew Bonar Alex Gandy Cameron Drummond Alasdair Henderson  
  2009 Iain Speirs   P/M Alan Johnston Callum Beaumont Colin Lee Jenny Hazzard  
  2008 Greg Wilson   Iaian Speirs Glenn Brown Callum Beaumont Neil Smith  
  2007 Niall Stewart   Greg Wilson James Beaumont Iain Speirs Glenn Brown  
  2006 Simon McKerrell   Greg Wilson Andrew Hayes Margaret Houlihan no award  
                 
  "B" March       
                 
  Year Winner   Second Third Fourth Fifth  
  Competition Discontinued              
  2012 Innes Smith   Colin Campbell Gavin Ferguson Andrew Lee Fiona Manson  
  2011 Derek Midgley   Gordon Bruce Gavin Ferguson Stuart Easton Andrew Hall  
  2010 Neil Walker   William Nichols Andrew Lee Sean McKeown Gordon Bruce  
  2009 Alasdair Henderson   Andrew Hall Stuart Easton John Mulhearn Alastair Lee  
  2008 Colin Lee   Cpl Peter MacGregor Fraser Wylie Xavier Boderiou Sylvain Hamon  
  2007 P/M Alan Johnston   Ryan Canning Marion Horsburgh Cpl Peter MacGregor Fiona Manson  
  2006 Gareth Rudoph   Cpl Peter MacGregor Ryan Canning James Beaumont no award  
                 
  "B Strathspey and Reel       
                 
  Year Winner   Second Third Fourth Fifth  
  Competition Discontinued              
  2012 Craig Sutherland   Gavin Ferguson Andrew Lee Steven Leask Greig Wilson  
  2011 Euan Dewar   Sean McKeown Gavin Ferguson Derek Midgley Keith Bowes  
  2010 Jamie Forrester   James Troy Gavin Ferguson Sean McKeown Derek Midgley  
  2009 Alasdair Henderson   Alastair Lee Gavin Ferguson John Mulhearn James Troy  
  2008 Cpl Peter MacGregor   Andrew Hall Sylvain Hall Gordon Bruce Jamie Forrester  
  2007 Ryan Canning   Alasdair Henderson James Mackenzie Fiona Manson James MacPhee  
  2006 Gareth Rudolph   William Geddes Andrew Hall Douglas Campbell no award  
                 
  'B' MSR              
                 
  Year Winner   Second Third Fourth Fifth  
  2018 Calum Brown   Liam Kernaghan Callum Moffat Cameron MacDougall Stuart Easton  
  2017 Steven Leask   Jonathon Simpson Connor Sinclair Sandy Cameron Andrew Lee  
  2016 Nicholas Hudson   Connor Sinclair Dan Lyden Ursa Beckford Andrew Hall  
  2015 Angus J. MacColl   Sarah Muir Sandy Cameron Greig Canning Andrew Lee  
  2014 Ashley McMichael   Steven Gray Ben Duncan George Stewart Connor Sinclair  
  2013 Graham Drummond   David Wilton Gordon Bruce Sarah Muir Darach Urquhart  
                 
  Hornpipe & Jig              
                   
Year Winner   Second Third Fourth Fifth    
2018 Stuart Liddell   Alex Gandy Angus J MacColl Gordon McCready Alasdair Henderson  
2017 Angus D MacColl   Stuart Liddell Jenny Hazzard Ian K MacDonald Sean McKeown  
2016 Angus D MacColl   Alex Gandy Alasdair Henderson Ian K MacDonald Jenny Hazzard  
2015 Sean McKeown   Jamie Troy Alex Gandy Ian K MacDonald Angus D MacColl  
2014 Alasdair Henderson   Callum Beaumount Stuart Liddell Greg Wilson Alex Gandy  
2013 Stuart Liddell   Andrew Hayes Gordon McCready Niall Stewart Craig Muirhead  
2012 Angus MacColl   Alastair Lee Gordon McCready Gordon Walker
Andrew Carlisle
   
2011 Stuart Liddell  
Cameron Drummond      
Alasdair Henderson Ian K. MacDonald Andrew Bonar    
  2010 P/M Gordon Walker   Andrew Bonar Andrew Hayes Dr Brendon Eade William McCallum  
  2009 Stuart Liddell   Roderick MacLeod MBE William McCallum Alasdair Gillies Angus MacColl  
  2008 Gordon Walker   Andrew Hayes Angus MacColl Jenny Hazzard Alan Bevan  
  2007 Angus MacColl   Niall Stewart Gordon Walker Stuart Liddell Glenn Brown  
  2006 Gordon Walker   Iain K. MacDonald Stuart Liddell Jenny Hazzard no award  
                 
  Hornpipe & Jig (B)              
                 
  Year Winner   Second Third Fourth Fifth  
  2018 Stuart Easton   Calum Brown Liam Kernaghan Matt Wilson Calum Watson  
  2017 Sandy Cameron   Stuart Easton Ursa Beckford Callum Watson Greig Wilson  
  2016 Ben Duncan   Calum Watson Matt Wilson Stuart Easton Nicholas Hudson  
  2015 Callum Moffat   Ben Duncan Angus J MacColl James MacHattie Matt Wilson  
  2014 George Stewart   Ashley McMichael Matt Pantaleoni Steven Gray Sarah Muir  
  2013 Steven Leask   Darach Urquhart Liam Kernaghan David Wilton Angus J MacColl  
                 
  Northern Meeting Quaich     Overall in B Grade events   Turnout and Bearing    
                 
  Year Winner   Year Winner Year Winner  
  2018 Angus D MacColl   2018 Andrew Donlon 2018 Not Awarded  
  2017 Iain Speirs   2017 Stuart Easton 2017 Not Awarded  
  2016 Angus D MacColl   2016 Connor Sinclair 2016 Not Awarded  
  2015 Angus D MacColl   2015 Sandy Cameron 2015 Not Awarded  
  2014 Stuart Liddell   2014 Angus J MacColl 2014 Not Awarded  
  2013 Stuart Liddell   2013 Graham Drummond 2013 Not Awarded  
  2012 William McCallum   2012 Craig Sutherland 2012 Not Awarded  
  2011 Jack Lee   2011 Gordon Bruce 2011 Alan Bevan  
  2010 Stuart Liddell   2010 Andrew Bonar 2010 Alastair Dunn  
  2009 Stuart Liddell   2009 John Mulhearn 2009 Gavin Walker  
  2008 Stuart Liddell   2008 Colin Lee 2008 P/M Neil Hall + Gordon Walker  
  2007 Jack Lee   2007 Jamie Forrester 2007 P/M Michael Gray + Brian Mackenzie  
  2006 Murray Henderson   2006 Garth Rudolph 2006 Cpl Peter MacGregor + Gordon Walker  
                 
   Best Performance: British or Reserve Army       
     
  Year Winner            
  2018 Ross McCrindle            
                 
  JUNIOR COMPETITIONS       
     
  Under 18 Piobaireachd       
                 
  Year Winner   Second Third Fourth    
  2018 Angus MacPhee   Campbell Wilson Brodie Watson-Massey Anna Smart    
  2017 Finlay Cameron   Martin MacRae Jordan Ednie Andrew Ferguson    
  2016 Archie Drennan   Donald Stewart Eoghainn Peutan Jordan Ednie    
  2015 Brighde Chaimbeul   Cameron Sharp Calum Brown Connor Jardine    
  2014 Brighde Chaimbeul   Seamus O'Baoighill Cameron MacDougall Cameron Sharp    
  2013 Sandy Cameron   Iain Crawford Cameron MacDougall Charles MacDonald    
  2012 Sandy Cameron   Iain Crawford Edward Lavender Charles MacDonald    
  2011 Sandy Cameron   Seamus O'Baoighill Karla Urquhart Cameron McDougall    
  2010 James McPetrie   Alexander Levack Charles Macdonald Connor Sinclair    
  2009 George Stewart   Craig Sutherland Brighde Chaimbeul Sandy Cameron    
  2008 George Stewart   Glenn Ross Craig Sutherland Micheal Sutherland    
  2007 Faye Henderson   Ashleigh Bell Andrew McPhee Alasdair MacDonald    
  2006 Faye Henderson   James Mackenzie Ashleigh Bell John Angus Graham    
                 
  Under 18 MSR       
                 
  Year Winner   Second Third Fourth    
  2018 Ross Conner   Brodie Watson-Massey Hamish Reade Angus MacPhee    
  2017 Robbie MacIsaac   Finlay Cameron Calum Craib Andrew Ferguson    
  2016 Harry McLachlan   Donald Stewart Angus McPhee Rona Nicholson    
  2015 Calum Brown   Brighde Chaimbeul Harrison MacLennan Connor Jardine    
  2014 Calum Wynd   Connor Kellet Cairen Ross Brighde Chaimbeul    
  2013 Sandy Cameron   Lucy Ferguson Iain Crawford Cameron MacDougall    
  2012 Sandy Cameron   Struan Moffat Andrew Clark Charles MacDonald    
  2011 Charles MacDonald   Angus J. MacColl James McPetrie Connor Sinclair    
  2010 Connor Sinclair   James McPetrie Karla Urquhart Norman Gillies    
  2009 Craig Sutherland   Alexander Levack George Stewart Craig Wilson    
  2008 Craig Sutherland   Micheal Spittal George Stewart Glenn Ross    
  2007 Glenn Ross   George Stewart Faye Henderson Cameron Barnes    
  2006 James Mackenzie   Faye Henderson George Stewart Andrew Travers    
                 
  Under 15 Piobaireachd     
                 
  Year Winner   Second Third Fourth    
  2018 Kyle Cameron   Robert Allen Drew MacKay Calum Dunbar    
  2017 Peyton Stewart   Kyle Cameron Ciaran Kellett Robert Allen    
  2016 Finlay Cameron   Brodie Watson-Massey Andrew Ferguson Christopher Happs    
  2015 Gavin MacKay   Andrew Ferguson Finlay Cameron Angus MacPhee    
  2014 Harry McLachlan   Angus MacPhee Calum Brown Wallace Dempster    
  2013 Frieda McKiggan   Harry McLachlan Calum Brown Robbie McIsaac    
  2012 Lucy Ferguson   Brighde Chaimbeul Cameron Sharp Seamus O' Baoighill    
                 
  Under 15 MSR (March only until 2011)  
                 
  Year Winner   Second Third Fourth    
  2018 Calum Dunbar   Joseph Nicholson Kyle Cameron Robert Allen    
  2017 Robert Allen   Kyle Cameron Paul Christie Eosaph Caimbeul    
  2016 Brodie Watson-Massey   Andrew Ferguson Finlay Cameron Christopher Happs    
  2015 Robbie McIsaac   Finlay Cameron Jordan Ednie Gavin MacKay    
  2014 Calum Brown   Robbie McIsaac Harry McLachlan Finlay Cameron    
  2013 Calum Brown   Harry McLachlan Robbie McIsaac Donald Stewart    
  2012 Brighde Chaimbeul   Lucy Ferguson Joshua Townsley Calum Brown    
  2011 Sandy Cameron   Seamus O' Baoighill Kayleigh Nicolson Calum Brown    
  2010 Charles MacDonald   Bruce MacDonald Brighde Chaimbeul Seamus O'Baoighill    
  2009 Seamus O'Baoighill   Angus MacColl Sandy Cameron Brighde Chaimbeul    
  2008 Karla Urquhart   Charles MacDonald Ross Fraser James McPetrie    
  2007 Billy Stewart   Charles MacDonald Connor Sinclair Karla Urquhart    
  2006 Andrew MacPhee   Billy Stewart Alexander Levack Josie Burgess    
                 
  Best Aggregate in U 18     Girls Aggregate in U 18        
                 
  Year Winner   Year Winner      
  2018 Angus MacPhee            
  2017 Finlay Cameron            
  2016 Donald Stewart            
  2015 Brighde Chaimbeul            
  2014 Brighde Chaimbeul            
  2013 Sandy Cameron   Competition Discontinued        
  2012 Sandy Cameron   2012 Lucy Ferguson      
  2011 Sandy Cameron   2011 Karla Urquhart      
  2010 James McPetrie   2010 Karla Urquhart      
  2009 Craig Sutherland   2009 Brighde Chaimbeul      
  2008 George Stewart   2008 not awarded      
  2007 1st: Faye Henderson   2007 Faye Hendesron      
    2nd: Glenn Ross            
  2006 1st: Faye Henderson   2006 Faye Hendesron      
    2nd: James Mackenzie            
                 
  Best Aggregate in U15              
                 
  Year Winner            
  2018 Kyle Cameron            
  2017 Kyle Cameron            
  2016 Brodie Watson-Massey            
  2015 Gavin MacKay            
  2014 Harry McLachlan            
  2013 Harry McLachlan            
                 
  Best Performance: Highlands and Moray  
                 
  Year Winner            
  2018 Angus MacPhee            
                 
  Dress & Deportment       
                 
  Year Winner - Boy   Winner - Girl        
  2018 Luke Kennedy   Anna Smart        
  2017 Tom Spencer   Peyton Stewart        
  2016 Archie Drennan   Katrina Martin        
  2015 Harris MacLennan   Holly Fredlander        
  2014 Robbie McIsaac   Holly Fredlander        
  2013 Charles MacDonald   Chloe Steele        
  2012 Cameron MacDougall   Lucy Ferguson        
  2011 Charles MacDonald   Hayley MacKay        
  2010 Connor Sinclair   Mairi MacInnes        
  2009 Alexander Levack   Mairi MacInnes        
  2008 Craig Mackenzie   Karla Urquhart        
  2007 Connor Sinclair   Faye Henderson        
  2006 Christopher Ross   Ashleigh Bell        

 

 

<

Website Design & Hosting by Digital Routes Ltd

©2005 The Northern Meeting